Üretim Politikamız

Kalite Politikamız

Saray İskender olarak biz, satın alma, imalat ve üretimimizin her aşamasında hijyenik ve lezzetli yemekler sunmayı, beslenme ve gıda tüketim şartlarına uyarak, insan sağlığı ve çevrenin korunmasını sağlamayı, bütün müşterilerimizin memnuniyetini sürekli ölçerek kendimizi, ürün ve hizmetlerimizi daima geliştirmeyi en asil ve birincil politikamız olarak belirlemekten gurur ve memnuniyet duymaktayız.

Hijyen Politikamız

Özsaray İskender olarak biz, halk sağlığının ve güvenliğinin en üst seviyede korunmasını sağlamaktan yola çıkarak müşterilerimize en lezzetli ama asla sağlık koşullarından ödün vermeyen yemekleri sunmak şirket politikalarımızdan birisidir. Personelin kişisel temizliği ve periyodik portör kontrolleri dikkat ettiğimiz konulardır. Üretimde kullanılan gıdaların üretimden önce gereken temizliği ve üretim sırasında gösterdiğimiz hassasiyet hijyen politikamızın prensiplerindendir. Yemek üretilen ortamın, üretiminde kullanılan araç ve gereçlerin temizliği ve bakımı asla göz ardı etmediğimiz hususlardır. Hijyen sadece temizlik değildir, tüm hastalık oluşturabilecek insan sağlığına zararlı mikroorganizmalardan; bakteri, küf, mantar, virüs vb... mikroplardan arındırma işlemidir. Biz Özsaray İskender olarak gıda sektöründe faaliyet gösterdiğimizden dolayı gıda sektöründe kullanmaya uygun ürünlerle dezenfekte ediyoruz.

Misyonumuz

Bizleri tercih eden müşterilerimize basit bir lokanta veya öğün geçiştirmek için kullanılan fastfood olmadığımızı göstermek için en kaliteli, hijyenik, lezzetli, sağlıklı ve rahat bir ortamda, yemekleri en uygun fiyata tüketebilecekleri huzurlu mekanlar oluşturmayı kendimize bir misyon belirledik. Her zaman en başarılı olmayı hedefledik.